You are currently viewing Wykorzystanie telefonu komórkowego w roli mikrofonu

Wykorzystanie telefonu komórkowego w roli mikrofonu

Witam w pierwszym mini-poradniku komputerowym. Nastały dla nas trudne czasy, izolacja zmusza do kreatywności oraz radzenia sobie z problemami w domowych warunkach. Uznałem, że szczególnie teraz – gdy nastały czasy “szkoły online” – przydatne mogą być informacje o możliwości wykorzystania tego, co każdy z nas posiada, czyli telefonu komórkowego jako “awaryjnego” mikrofonu bądź nawet kamerki WEB (o tym napiszę osobny artykuł, gdy będzie zainteresowanie). Uwaga – opisuję tylko jeden sposób “transmisji” dźwięku z telefonu do komputera za pomocą komunikacji przez Wi-Fi. Przedstawione oprogramowanie umożliwia jeszcze wykorzystanie kabla USB oraz Bluetooth’a.

Teraz, nie przedłużając, przejdźmy do poradnika, a raczej szybkiej instrukcji w punktach 🙂

Wykorzystamy oprogramowanie Wo Mic – źródło: https://wolicheng.com/womic/

Instalacja na komputerze z systemem operacyjnym Windows

Instalacja na telefonie

 1. Telefon z Androidem

  Pobierz z Google Play


 2. Telefon z iOS

  Pobierz z App Store


Konfiguracja i uruchomienie mikrofonu

 1. Łączysz telefon z domową siecią Wi-Fi

 2. Uruchamiasz aplikację na telefonie

 3. Nie wyrażasz zgody na personalizowanie
 1. Musisz wyrazić zgodę (potem w każdej chwili możesz ją wycofać)
 1. Ekran główny apliacji po uruchomieniu
 1. Uderzamy w “trybik” i ustawiamy komunikację przez Wi-Fi
 1. Zezwalamy na nagrywanie dźwięku
 1. Uruchamiamy transmisję głosu z telefonu, przez Wi-Fi, do komputera
 1. WAŻNE! Adres IP (numer z wartościami liczbowymi rozdzielonymi kropkami), jaki pojawi się nam w aplikacji na telefonie, należy wpisać w punkcie 16 niniejszej instrukcji – po uruchomieniu programu klienta na komputerze z Windows.
 1. Przechodzimy teraz do komputera z systemem operacyjnym Windows, tego z którym chcemy wykorzystywać nasz “wirtualny” mikrofon. Uruchamiamy program “WO Mic Client”.
 1. Łączymy się z telefonem
 1. Otwiera się konfiguracja, w której wykonujemy kolejno trzy kroki (jak na obrazku poniżej). W kroku nr 2 wpisujemy adres IP z punktu 13. Pamiętaj, wpisz adres IP przydzielony przez Twój router Wi-Fi! Może być inny niż przykładowy, użyty w tej instrukcji.
 1. Wirtualny “mikrofon” łączy się…
 1. Mikrofon jest połączony! Od tej chwili nasz telefon komórkowy jest urządzeniem do rejestrowania dźwięku w systemie Windows na naszym komputerze.
 1. Kolejne trzy kroki wykonujemy celem weryfikacji, czy wszystko jest OK. Sprawdzamy, czy nowe urządzenie “WO Mic Device” (po takiej nazwie Windows rozponaje nasz nowy “mikrofon”) obecne jest w systemie i czy ustawione jest jako urządzenie DOMYŚLNE. Klikamy prawym klawiszem myszki na ikonce głośnika na pasku zadań i wybieramy “Urządzenia do nagrywania” (dla Windows 8) lub “Otwórz ustawienia dźwięku” (dla Windows 10). Poniższe obrazki dotyczą Windowsa 8.
 1. Ustawiamy nowy “mikrofon” jako urządzenie domyślne (Windows 8) lub jako urządzenie wejściowe (Windows 10).
 1. Nowy mikrofon gotowy jest do działania. Jeszcze raz powtórzę, punkty 19-21 realizujemy tylko celem weryfikacji lub gdy w naszej aplikacji – np. Skype – występuje problem z wykryciem mikrofonu.
 1. Wybieranie źródła dźwięku w ustawieniach aplikacji SKYPE

To wszystko! Można rozmawiać! 🙂

A co robimy po skończonej konwersacji?

Wyłączanie zestawu po rozmowie

 1. Tutaj jakaś specjalna kolejność działań nie jest wymagana. Elegancko jest najpierw odłączyć “odbiornik”, a potem “nadajnik”. 🙂 Odbiornikiem jest w tym przypadku komputer z systemem Windows. W aplikacji “WO Mic Client” wchodzimy do menu Connection i wybieramy opcję Disconnet.
 1. Mikrofon jest rozłączony
 1. W aplikacji na telefonie naciskamy przycisk STOP. Teraz można ją zamknąć. To wszystko. 🙂

Pozdrawiam serdecznie i zdrowia życzę.

Dodaj komentarz